Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) Николай Каварджиклиев и заместничката му Виктория Иванова, в чийто ресор е ПРСР 2014-2020, представиха актуална информация за етапа на изпълнение на ПРСР 2014-2020 в рамките на проведеното на 16.03.2022 г. изслушване в Комисията по земеделието, храните и горите („Комисията“) към 47-о Народно събрание (НС).

Г-жа Иванова обясни пред членовете на Комисията и присъстващите гости, че ДФЗ към момента работи по актуализацията на референтните цени по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от ПРСР 2014-202о и се очаква те да бъдат актуализирани преди края на текущия прием по подмярката. Целта е да могат да бъдат приложени от ДФЗ при предстоящото разглеждане и оценка на проектите, тъй като инфлацията и ефектът от военния конфликт в Украйна се отразяват на пазарните цени на материали, строителство, техника и пр., които се залагат в бизнесплановете на кандидатите.

Сезирали сме Управляващия орган и предполагаме, че те ще ни дадат разрешение да приложим актуалните референтни цени, които ще бъдат готови до две седмици, малко по-рано преди края на приема, за да можем да ги приложим изцяло по всички проектни предложения по 4.2“, уточни Иванова. Тя допълни, че подобна промяна няма да е приложима по подмярка 4.1 на ПРСР, тъй като актуални цени там са били правени месец преди края на приема през 2021 г.

В отговор на коментар на депутат от Комисията за необходимостта от своевремнно информиране на кандидатите по подмярк а4.2 по темата с актуализацията на референтните цени и възможностите им за реакция, Иванова обясни в Комисията, че бенефициентите имат възможност чрез ИСУН да изтеглят бизнесплановете си, да актуализират прогнозните стойности и да подадат отново проекта си в ИСУН преди края на приема по подмярката, който изтича на 31 март 2022 г.

За изпълнителният директор на ДФЗ ситуацията е крайно необичайна „За първи път имаме ситуация, която има такава динамика на всичко. Не можем да прогнозираме за след 2 месеца. Благодарение на това всички цени е трудно да бъдат прогнозирани в дълъг период напред. Имаме готовност да правим бързи преоценки“.

Трябва да мислим за това не само в ДФЗ, а и земеделското министерство, и тук (НС), защото може да се наложат и някои промени в законодателството. В момента сме си в параграф 22. Разбирам бенефициентите, защото в момента, в който те са входирали проектите, например февруари, те вече са неактуални, дори и да има буфер, в който те да са заложили някакви нараствания на цените, пак са неактуални“, допълни Каварджиклиев.

Председателят на Комисията Пламен Абровски сподели, че в МЗм се работи по казуса и припомни, че аналогичен проблем е повдигнал във въпрос към министъра на земеделието в предходно изслупване в Комисията, касаещ обаче общинските проекти по мярка 7 на ПРСР.

Според директора на ДФЗ трябва да има ясно решение какво се прави не само за подмярка 4.2, а и за тези, които са входирали проектни предложения през 2021 г.

👉Видеозапис и звукозапис от проведеното на 16.03.2022 г. заседание на Комисията по земеделието, храните и горите можете да намерите 👉 ТУК!

Източник: www.parliament.bg

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Абонирай се за нашия бюлетин.

Абонирахте се успешно!