Днес Комисията представи изчерпателен План за действие за развитие на биологичното производство. Той се основава на постиженията на плана за действие 2014-2020 г. и отчита резултата от публична консултация по биологични продукти, проведена между септември и ноември 2020 г.

Общата му цел е да стимулира производството и потреблението на биологични продукти, да достигне 25% от земеделските земи под биологично земеделие до 2030 г., както и да увеличи значително биологичната аквакултура.

Биологичното производство идва с редица важни предимства: биологичните полета имат около 30% повече биологично разнообразие, биологично отглежданите животни се радват на по-висока степен на хуманно отношение към животните и приемат по-малко антибиотици, биологичните фермери имат по-високи доходи и са по-устойчиви, а потребителите знаят точно какво получават благодарение на логото на ЕС за органични продукти. Планът за действие е в съответствие с Eвропейската зелена сделка и стратегиите „От фермата до трапезата “ и  стратегията за Биологичното разнообразие .

Планът за действие е разделен на три взаимосвързани оси, които отразяват структурата на веригата за доставки на храни и амбициите на целите за устойчивост на Зелената сделка:

🌱 Ос 1 : стимулиране на търсенето и осигуряване на доверието на потребителите
🌱 Ос 2 : стимулиране на конверсията и засилване на цялата верига на стойността
🌱 Ос 3 : органичното земеделие като водещ пример:  подобряване на приноса на биологичното земеделие към устойчиво развитие

Трите оси ще бъдат подкрепени от 23 действия, продължавайки някои от успешните действия 2014-2020 г., както и предлагайки набор от нови действия и мобилизирайки различни източници на финансиране.

Комисията насърчава държавите-членки да разработят национални планове за биологично действие, за да увеличат своя национален дял в биологичното земеделие. Съществуват значителни разлики между държавите-членки по отношение на дела на земеделските земи, които понастоящем са под биологично земеделие, вариращи от 0,5% до над 25%.

Националните планове за биологични действия ще допълват националните стратегически планове за ОСП , като определят мерки, които надхвърлят селското стопанство и това, което се предлага по ОСП.

По-силна подкрепа в новата обща селскостопанска политика

Общата селскостопанска политика (ОСП) ще бъде мобилизирана изцяло в подкрепа на изпълнението на плана за действие. Финансовата подкрепа за органичните продукти ще продължи да се предлага чрез ангажименти за развитие на селските райони, като допълнителен поток от финансиране се предоставя чрез еко-схеми. Подкрепата за ОСП ще включва също техническа помощ и обмен на най-добри практики и иновации в органиката. Консултантските услуги в земеделските стопанства ще бъдат укрепени, по-специално като част от Системите за земеделско знание и иновации (AKIS), с цел насърчаване на съответния обмен на знания.

Фокус върху научните изследвания и иновациите

Биологичното земеделие изисква много знания. Все още обаче има ясна необходимост от допълнително повишаване на знанията, така че биологичното земеделие да стане още по-устойчиво и също така по-продуктивно. За да подкрепи амбициите на плана за действие, Комисията възнамерява да отдели най-малко 30% от бюджета за научноизследователски и иновационни действия в областта на земеделието, горите и селските райони на теми, специфични или свързани с биологичния сектор, като например добиви от култури, генетично биологично разнообразие и алтернативи на спорните продукти.

Повишаване на потребителското търсене

Ос 1: стимулиране на търсенето и осигуряване на доверието на потребителите

Гражданите на ЕС все повече ценят биологичните продукти. Въз основа на проучването на Евробарометър за земеделието в ЕС и ОСП през 2020 г.  гражданите вярват, че по-вероятно е биологичните продукти да спазват специфични правила относно пестицидите, торовете и антибиотиците (82% са съгласни), по-екологични (81%) и са произведени с по-голямо уважение към хуманното отношение към животните (80%). Според проучването 56% от гражданите разпознават биологичното лого, в сравнение с 27% през 2017 г.

Увеличаването на потреблението на биологични продукти и укрепването на доверието на потребителите  са жизненоважни елементи за насърчаване на фермерите да преминат към органични продукти. За да подкрепи непрекъснатия растеж и да поддържа печеливш пазар за биологични оператори, Комисията ще предприеме действия за:

  • популяризиране на биологичното земеделие и логото на ЕС;
  • насърчаване на органични столове и увеличаване на използването на зелени обществени поръчки;
  • засилване на органичните училищни схеми;
  • предотвратяване на измами с храни и укрепване на доверието на потребителите;
  • подобряване на проследимостта;
  • улесняване на приноса на частния сектор.

Стимулиране на производството и преработката

Ос 2: стимулиране на конверсията и засилване на цялата верига на стойността

За да се увеличи делът на земята, обработвана по биологични практики, е необходимо по-нататъшно развитие на всички етапи от веригата на доставки. Трябва да се създадат адекватни структури, за да се насърчи местното производство и кратки канали за дистрибуция, които да позволят на земеделските производители да се възползват напълно от добавената стойност на биологичните продукти.

За да продължи напредъка в производството и преработката, планът за действие ще:

  • насърчават конверсията, инвестициите и обмена на най-добри практики;
  • разработване на секторен анализ за увеличаване на прозрачността на пазара;
  • подпомагат организацията на хранителната верига;
  • засилване на местната обработка и обработката с малка стойност и насърчаване на късата търговска верига;
  • подобряване на храненето на животните в съответствие с органичните правила;
  • засилване на биологичната аквакултура.

Укрепване на екологичната устойчивост

Ос 3: органичното земеделие като водещ пример:  подобряване на приноса на биологичното земеделие към устойчиво развитие

Биологичното земеделие допринася за опазването на околната среда и климата, дългосрочното плодородие на почвата, високите нива на биологичното разнообразие, нетоксичната среда и високите стандарти за хуманно отношение към животните.

Важно е обаче да се проучат нови и подобрени начини за биологично земеделие да намали въздействието му върху околната среда. Комисията ще подобри допълнително приноса на биологичния сектор за устойчивостта и екологичните предизвикателства чрез действия, фокусирани върху:

  • намаляване на отпечатъка върху климата и околната среда;
  • повишаване на генетичното биоразнообразие и увеличаване на добивите;
  • разработване на алтернативи на спорните суровини и други продукти за растителна защита;
  • повишаване на хуманното отношение към животните;
  • по-ефективно използване на ресурсите.

Изпълнителният вицепрезидент по европейската зелена сделка  Франс Тимерманс каза:  „Земеделието е един от основните двигатели на загубата на биологично разнообразие, а загубата на биологично разнообразие е основна заплаха за земеделието. Трябва спешно да възстановим баланса в отношенията си с природата. Това не е нещо, с което фермерите се сблъскват сами, то включва цялата хранителна верига. С този план за действие се стремим да увеличим търсенето на биологично земеделие, да помогнем на потребителите да направят информиран избор и да подкрепим европейските фермери в техния преход. Колкото повече земя отделяме за биологично земеделие, толкова по-добра е защитата на биологичното разнообразие в тази земя и в околните райони .

Комисарят по земеделие Януш Войчеховски каза: „ Биологичният сектор е признат за своите устойчиви практики и използване на ресурси, като дава централната си роля за постигане на целите на Зелената сделка. За да постигнем целта от 25% за биологично земеделие, трябва да гарантираме, че търсенето стимулира растежа на сектора, като същевременно отчитаме значителните разлики между биологичните сектори на всяка държава-членка. Биологичниат план за действие предоставя инструменти и идеи, придружаващи балансиран растеж на сектора. Развитието ще бъде подкрепено от Общата селскостопанска политика, научни изследвания и иновации, както и тясно сътрудничество с ключови участници на равнище ЕС, национално и местно ниво.

Комисар по околната среда, океаните и рибарството Виргиниус Синкевичюс заяви: „Биологичното земеделие предоставя много ползи за околната среда, допринасяйки за здрави почви, намалявайки замърсяването на въздуха и водата и подобрявайки биологичното разнообразие. В същото време, тъй като търсенето нараства по-бързо от производството през последното десетилетие, биологичният сектор носи икономически ползи за своите играчи. Новият план за действие за биологично земеделие ще бъде решаващ инструмент за определяне на пътя за постигане на целите за 25% от земеделските площи под биологично земеделие и за значително увеличаване на биологичната аквакултура, заложена в стратегиите за биологично разнообразие и фермата за разклоняване. В допълнение към това новите стратегически насоки за устойчиво развитие на аквакултурите в ЕС, които ще бъдат приети от Комисията скоро, ще насърчават по-нататък биологичната аквакултура.

Източник: https://ec.europa.eu; EUAgri

 

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Абонирай се за нашия бюлетин.

Абонирахте се успешно!