Ефективна употреба на поливните системи против измръзване.
Полски фермер намира начин да защити ябълковата си градина от измръзване.
В овощните градини на ЕС има по-големи икономически загуби поради щети от замръзване, отколкото от всяко друго явление, свързано с времето. Поради ефектите от изменението на климата, вегетационният период се удължава и овощните дървета започват да растат и цъфтят по-рано през годината. Следователно пролетните студове са особено опасни, когато дърветата цъфтят или току-що са оформили плодове. Полският фермер Пьотр Домашевич намира начини да защити ябълковата си градина от увреждане от замръзване.
В района на Гроец в Полша, Пьотр Домашевич решава да използва системата си за пръскане, за да предпази плодовете си от пролетни студове. Той има една от най-големите ябълкови градини в района, която обхваща 16 ха. Той казва: „В миналото опитах други системи, но те не бяха толкова успешни. Използването на изкуствени мъгли беше проблемно, тъй като намалява видимостта на автомобилите по близките пътища, а вятърните машини не са оптимални за вида култура или формата на площите/парцелите. Мрежите намалиха оцветяването на ябълките, а нагревателите бяха скъпи и не особено ефективни.“
„Започнах да използвам системите за пръскане за защита от замръзване преди няколко години. Пръскачките, които използвам, могат да се въртят на 360 °, с радиус на пръскане до 13 метра. Първо тествах системата на площ от 2 ха. За щастие ползите от първия опит бяха достатъчни, за да реинвестирам в повече пръскачки. Сега пръскачките покриват 10 ха от моята ферма – областите, най-податливи на увреждане от замръзване. Другата част от фермата е на по-висок наклон и следователно не се нуждае от защита – студеният въздух има тенденция да слиза надолу.“
За ефективното предотвратяване на щети от измръзване, пръскачките трябва да започнат да работят точно в подходящия момент. Пьотр: „Веднага щом температурата спадне до 0 ̊C, пускам пръскачките. За да предпазя плодовете от замръзване, при температура от -3 ° C до -5 ° C използвам 40 m3 вода на час на хектар. Пръскането трябва да продължи, докато ледената покривка върху растенията се разтвори напълно; това понякога може да отнеме няколко часа. За да се предотврати твърде ниската температура на растителната тъкан между впръсквателните импулси, водата трябва да се прилага непрекъснато. За водоснабдяване използвам дъждовни и подземни води, а в овощната градина има езерце. Пръскачките са много ефективни за защита от измръзване при температури от 0 ° C до -4 ° C, но аз също позлвам този метод и за температура от -8 ° C. “
„Досега няма проблем, относно недостига на вода. В момента само наблюдавам прогнозата за времето чрез радио и телевизия, както и чрез термометри на различни места около фермата, като ръчно включвам пръскачките. Системата може да се подобри в бъдеще, с автоматични станции за наблюдение на времето и автоматично включване на системата, когато температурата падне.“
Пьотр намира системата за много ефективна и освен всичко тя се оказва икономически много полезна: „Пръскачките са многофункционални и могат да се използват и за напояване или фертигация. Определено бих препоръчал този метод на други производители на плодове, въпреки високите първоначални разходи за монтаж. Ако вашата ферма е в район, предразположен към пролетни слани, струва си да помислите. През годините на тежки замръзвания, като 2017 например, това наистина ни беше от полза. Успяхме да защитим почти цялата си овощна градина и по тази причина нямахме загуба на добиви в сравнение с една нормална година.“
Тематични мрежи по програма „Хоризонт 2020“, ангажирани с проблемите от щетите от измръзвания
- EUFRUIT– EU Fruit https://eufrin.eu/– CORDIS
- INNOSETA– Accelerating Innovative practices for Spraying Equipment, Training and Advising in European agriculture through the mobilization of Agricultural Knowledge and Innovation Systems http://www.innoseta.eu/– CORDIS
В доклада на фокусната група на EПИ-АГРИ относно „Защита на производството на плодове от измръзванве“ („Protecting fruit production from frost damage“) ще откриете примери на добри практики по темата, идентифицирани фактори за успех/неуспех за разрешаване на проблема, методи за защита от измръзване, идеи за оперативни групи и нуждите на практиката от изследвания по тематаhttps://ec.europa.eu/eip…
Източник: https://ec.europa.eu/eip/
ВИЖТЕ още подбрани от нас идеи за агроиновации от изследователските Проекти с множество участници по програма “ Хоризонт 2020 “ и Тематични мрежи по програма “ Хоризонт 2020″
ВИЖТЕ още добри практики и вдъхновяващи идеи в нашата рубрика ДОБРИ ПРАКТИКИ!
ВИЖТЕ ОЩЕ:
- Близо 95 милиарда евро за научни изследвания и иновации от 2021 до 2027 година по „Хоризонт Европа“
- 1 550 предложения в рамките на „Хоризонт 2020“ по поканата за Зелената сделка
- 37 проекта за агроиновации са подадени във втория прием по подмярка 16.1 от ПРСР 2014-2020
- 11 проекта за къси вериги и местни пазари са подадени във втория прием по подмярка 16.4 от ПРСР 2014-2020
- Агроиновациите на 26 оперативни групи по ЕПИ ще получат финансова подкрепа чрез подмярка 16.1 на ПРСР 2014-2020