Национална селска мрежа (НСМ) на България е част от Европейската мрежа за развитие на селските райони, чиято цел е да подпомага страните – членки на ЕС при реализиране на политиката за развитие на селските райони.
НСМ подпомага Министерството на земеделието, храните и горите при определянето и реализирането на приоритетите в развитието на селските райони и промените, които трябва да се направят в действащата политика, с оглед подобряване на ефекта от нейното провеждане; подобряването на диалога със заинтересованите страни, разширяване на участието във вземането на решения и в процеса на планиране, програмиране, наблюдение и изпълнение на тази политика; информирането на широката общественост и потенциалните бенефициенти; насърчаването на иновациите в селското стопанство, производството на храни, горското стопанство и селските райони.
Виж повече
НСМ действа съгласно националния контекст и политика за развитие на селските райони, административната и социалната култура на заинтересованите страни на местно, регионално и национално ниво и ще посреща съществуващите потребности на членовете, от които ще бъде изградена.
Националната селска мрежа е компонент на мярка Техническа помощ на ПРСП 2014-2020. Тя се създава с цел да обедини заинтересованите страни (физически лица, организации, администрации, бизнеса), които проявяват интерес за развитие на селските райони на територията на страната. Обединението от заинтересованите страни и активни организации в мрежа е цели да допринесе за ефективно изпълнение на програмите за развитие на селските райони, чрез разпространение на информация, обмен на знания и добри практики, разработване на анализи, които да подкрепят изпълнението на програмите.
Участието в НСМ е доброволно и членовете е необходимо да споделят ангажимент за подкрепа и за стимулиране развитието на селските райони. Мрежата развива и укрепва способността на заинтересованите страни да вземат решения, да правят избори, да установяват и да поддържат обществените институции, да насърчават иновациите в селските райони. Националната селска мрежа е звено, което на основата на партньорство и сътрудничество свързва държавната администрации, местни организации, физически лица, търговски дружества.
Управляващият орган е отговорен за прилагането на дейностите по линия на техническа помощ, включително Националната селска мрежа.
Функционирането на НСМ е регламентирано в Европейското законодателство в основните регламенти на ЕЗФРСР. Необходимостта от структура за управление на НСМ, дейностите и управлението й е посочено в чл.54 от Регламент (ЕС) № 1305/2013.
Организацията и институционализирането на НСМ е избор на правителството на страната и НСМ може да бъде институционализирана като структура в рамките на държавната администрация (министерството на земеделието или друга нейна структура) или управлението да се делегира на външен изпълнител след провеждане на тръжна процедура.
Съгласно националният избор в ПРСР 2014-2020 управлението на Мрежата се делегира на външен изпълнител след провеждане на тръжна процедура. Избраното специализирано Звено за управление на НСМ се отчита пред УО чрез междинни и краен доклад за извършена дейност.
Структура на НСМ
Структурата на НСМ след 2015 г., както и взаимовръзките между Звеното за управление и Управляващия орган са определени в т. 17.3 от ПРСР 2014-2020 и са представени в органиграмата по-долу:
Основни цели на НСМ
Да повиши участието на заинтересованите страни в развитието на селските райони;
Да информира широката общественост и потенциалните бенефициери за политиката за развитие на селските райони и възможностите за финансиране;
Да постигне по-високо качество при изпълнението на Програмата за развитие на селските райони;
Да насърчава иновациите в селското стопанство, производството на храни, горското стопанство и селските райони.
Приоритети на НСМ
Да насърчава силни партньорства между заинтересованите страни в областта на развитието на селските райони и работи за единна национална платформа;
Да стимулира прилагането на интегриран подход за развитие на селските райони;
Да работи за изграждане на капацитет и социален капитал в селските райони;
Да предоставя достъп до информация и възможности за обмен на добри практики;
Да насърчава развитието на селските райони в съответствие с принципите на инициативата LEADER;
Да представя и отстоява интереса на заинтересованите страни в процеса на формиране на политики и вземане на решения на национално ниво.
НСМ и Европейска мрежа за развитие на селските райони (ENRD)
Европейската мрежа за развитие на селските райони (ENRD) е създадена, за да обедини всички заинтересовани страни с цел постигане на по-добри резултати за развитие на селските райони в ЕС.
Национална селска мрежа си сътрудничи с ENRD и селските мрежи на всички страни-членки на ЕС.
Виж повече
На европейско ниво се създава Европейска мрежа за развитие на селските райони (ЕМРСР- на английски ENRD), която служи като център за обмен на информация за това как политиката, програмите, проектите и другите инициативи за развитие на селските райони работят на практика и как могат да бъдат подобрени, за да се постигне повече.
ЕМРСР има за цел да ангажира и да достигне до всеки, който има интерес и ангажираност с развитието на селските райони в Европа.
Основните заинтересовани страни от ЕМРСР включват: Националните селски мрежи, Управляващи органи по ПРСР и разплащателни агенции, МИГ, Европейски организации, съветнически служби от областта на селското стопанство, изследователи в областта на селското стопанство и селските райони, както и други заинтересовани организации за развитие на селските райони и физически лица.
През настоящия програмен период 2014-2020 г. ЕМРСР има 4 основни цели:
1. да увеличи участието на заинтересованите страни в развитието на селските райони;
2. да се подобри качеството на програмите за развитие на селските райони;
3. да информира по-добре ползите от политиката за развитие на селските райони;
4. да подкрепят оценката на програмите за развитие на селските райони.
Всяка страна-членка на Европейския съюз има Национална селска мрежа, която в различна степен подпомага процеса за развитие на селските райони на национално ниво.
Повече информация за работата на всяка Национална селска мрежа ще намерите на интернет страниците на:
- Romanian NRN website
Национална селска мрежа Румъния
- Greek NRN website
Национална селска мрежа Гърция
- Cypriot NRN website
- Maltese NRN website
- Italian NRN website
- Croatian NRN website
Национална селска мрежа Хърватия
- Hungarian NRN website
Национална селска мрежа Унгария
- Slovak NRN website
Национална селска мрежа Словакия
- Polish NRN website
- Lithuanian NRN website
- Latvia NRN website
Национална селска мрежа Латвия
- Estonian NRN website
Национална селска мрежа Естония
- Finnish NRN website
Национална селска мрежа Финландия
- Swedish NRN website
Национална селска мрежа Швеция
- Czech NRN website
- Austrian NRN website
Национална селска мрежа Австрия
- Slovenian NRN website
Национална селска мрежа Словения
- Spanish NRN website
Национална селска мрежа Испания
- French NRN website
Национална селска мрежа Франция
В Белгия работят две Национални селски мрежи:
- Flemish NRN website
Фламандска Национална селска мрежа
- Walloon NRN website
Национална селска мрежа Валония
- Luxembourg NRN website
Национална селска мрежа Люксембург
- German NRN website
Национална селска мрежа Германия
- Dutch NRN website
Национална селска мрежа Холандия
- Danish NRN website
- Portuguese NRN website
Национална селска мрежа Португалия
- Irish NRN website
Национална селска мрежа Ирландия
Във Великобритания работят 4 Национални селски мрежи:
- English NRN website
Национална селска мрежа Англия
- Northern Ireland NRN website
Национална селска мрежа Северна Ирландия
- Scottish NRN website
Национална селска мрежа Скотланд
- Welsh NRN website