Програмата „Хоризонт Европа“ стартира на 2 февруари с бюджет от около 95 милиарда евро за научни изследвания и иновации в цяла Европа от 2021 до 2027 година.
„Хоризонт Европа“ е най-амбициозната рамкова програма на ЕС за научноизследователска и развойна дейност досега и най-голямата транснационална програма от този вид в света. Тази иновативна програма предоставя нови инструменти, като Европейския съвет за иновации, изследователски мисии и партньорства, за да стимулира пейзажа на научноизследователската и развойна дейност на ЕС.
Стартирането на програмата от португалското председателство на Съвета на ЕС се насърчава заедно с мобилизационен процес за цяла Европа, заедно със структурните фондове и по-специално с националните планове за възстановяване и устойчивост на всяка държава-членка в подготовка за „ Програма от следващо поколение, 2021-26 ”.То е водещо събитие на португалското председателство на Съвета на ЕС, с участието на еврокомисар Мария Габриел, членове на Европейския парламент, европейски министри, отговорни за научните изследвания, водещи европейски учени и изпълнителни директори.
Целта е Европейският съюз да ръководи двойния зелен и дигитален преход в съчетание с устойчиво възстановяване чрез обновено Европейско изследователско пространство (ERA) и чрез ефективно увеличение на публичните и частните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, особено в контекста на неотдавнашните потвърждение от Европейската комисия на целта за 3% от публичните и частните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност по отношение на брутния вътрешен продукт до 2030 г.
Програмата „Хоризонт Европа“ включва четири стълба за изпълнение:
📌 Стълб 1: „Наука за върхови постижения“ , подкрепяща научните постижения по отношение на човешките ресурси и инфраструктурата, особено чрез Европейския изследователски съвет (ERC), Действията на Мария Склодовска-Кюри (MSCA), както и научноизследователските инфраструктури (ESFRI).
📌 Стълб 2: „Глобални предизвикателства и европейска индустриална конкурентоспособност“ , който ще подкрепи научноизследователска и развойна дейност в шест области (или клъстери): Здравеопазване; Култура, творчество и приобщаващо общество; Гражданска сигурност за обществото; Дигитална, индустрия и космос; Климат, енергия и мобилност; Храна, биоикономика, природни ресурси, земеделие и околна среда. В обхвата на тези шест области, Стълб 2 включва също:
- Изследователски мисии, в пет области:
- Рак;
- Адаптиране към изменението на климата, включително социална трансформация;
- Климатично неутрални и интелигентни градове;
- Здраве и храна на почвата;
- Здрави океани, морета, крайбрежни и вътрешни води.
- Институционални партньорства: насочени към мобилизиране на публичния и частния сектор в области като енергетиката, транспорта, биологичното разнообразие, здравеопазването, храните и кръговата икономика.
📌 Стълб 3: „Иновационна Европа“ , подпомагаща създаването на нови пазари и МСП, включително нова подкрепа, предоставяна в рамките на новия Европейски съвет за иновации (EIC), подкрепата за европейските иновационни екосистеми (EIE) и за Европейския институт на иновациите и технологиите (EIT). Законодателството за EIT беше преразгледано наскоро, на 29 януари, още по време на португалското председателство, за да обхване по-приобщаващи действия, отворени за цяла Европа и две нови области на намеса, чрез Общности на знанието и иновативност (ОЗИ) индустрии, в допълнение към първоначалните области на здравеопазването, цифровите технологии, енергетиката, материалите и климата).
📌 Стълб 4: „Разширяване на участието и укрепването на Европейското изследователско пространство“ , включително подкрепа за разширяване на участието и укрепването на Европейското изследователско пространство, чрез набор от различни инструменти за финансиране, насочени към създаване на мрежи за човешки ресурси и към институционални ниво.
Изпълнение на „Хоризонт Европа“
Изпълнението на програма „Хоризонт Европа“ ще се координира от Генерална дирекция „Изследвания“ на Европейската комисия, следвайки предишните европейски рамкови програми за научни изследвания и иновации. Допълнителни подробности в Horizon Europe | Европейска комисия.
В случая с Португалия координацията и разпространението на стратегията за засилване на националното участие в програма „Хоризонт Европа, 2021-27” се осъществява чрез PERIN – „Португалия в Европа, мрежа за научни изследвания и иновации”, която включва основните агенции за финансиране и организатори, а именно FCT, ANI, AICIB, PT Space, агенция ERASMUS и DGES, които работят в тясно сътрудничество с промоционалните бюра за европейски програми в академични и изследователски институти, както и в компании, бизнес асоциации и фирмени инкубационни центрове и интерфейсни институции.
Целта на Португалия е да удвои националното участие в програма „Хоризонт Европа, 2021-27“ в сравнение с участието в програма „Хоризонт 2020“ (2014-2020) и да привлече около два милиарда евро за научни и иновационни дейности на конкурентна основа от страна на обществеността частни сектори, включително МСП (в сравнение с приблизително 1,1 милиарда, привлечени между 2014 и 2020 г. чрез подкрепа, предоставена от програмата H2020, също в конкурентно отношение).
Вижте Конференцията за стартирането на програмата „Хоризонт Европа“:
Източник: https://www.2021portugal.eu/
Полезни информационни ресурси за програма „Хоризонт Европа“
- „Хоризонт Европа“: https://ec.europa.eu…
- Процес на стратегическо планиране: https://ec.europa.eu…
- Мисии: https://ec.europa.eu…
- Европейски партнъорства: https://ec.europa.eu…