Проект „Поземлени отношения и европейска политика: синергия и перспективи за българското земеделие“ (ПОЗЕСИН), финансиран от Фонд научни изследвания (договор КП-06-Н35/2 от 18.12.2019 г.) изпълняват екип от учени от Институт по аграрна икономика (ИАИ) към Селскостопанската академия (ССА), Аграрен университет в Пловдив (АУ- Пловдив) и Икономически университет във Варна (ИУ- Варна). Водеща организация на проекта е ИАИ.
В началото на месец август се проведе представяне на проекта ПОЗЕСИН в БТА с участие и презентация на ръководителя на проекта проф. д-р Пламена Йовчевска от ИАИ, както и с участието на доц. Мария Станимирова от ИУ – Варна, проф. Иван Пенов от АУ – Пловдив и Красимир Кумчев, земеделски производител и партньор по проекта.
Видео от представянето на проекта „Поземлени отношения и европейска политика: синергия и перспективи за българското земеделие“ можете да откриете в сайта на БТА ТУК!
„Какво се случи в земеделието след връщането на земята в реални граници в средата на 90-те години и след приемането на страната ни за държава член на ЕС през 2007 г.? Живи ли са още най-малките интензивни стопанства? Трябва ли да има големи, средни, малки и микро фирми и в какво съотношение са те? Как да се разреши проблемът с над 2 милиона наследници на ниви, с които стопаните трябва да сключат договори за наем?“ На тези и още доста други въпроси трябва да отговори проектът ПОЗЕСИН, посочват от ССА.
В публикацията на ССА Равен старт за малки, средни и големи земеделски стопанства, съветват експерти от научно-изследователския проект ПОЗЕСИН се посочва „Малките, средните и големите стопанства у нас трябва да си помагат, а не да си съперничат. Защото съществуването и на трите вида играчи е показател за една добре работеща икономическа система в земеделието. Как може да се защити жизнеността на всеки един от тях ще бъде водещ фокус в научно-изследователски проект.“
Източник: www.agriacad.bg; www.iae-bg.com; www.bta.bg; изображения: www.iae-bg.com