Публичната консултацията е част от цялостната оценка на настоящата политика, и има за цел да събере обратна информация от гражданите и заинтересованите страни относно ефективността, ефикасността и уместността на настоящите мерки, както и тяхната съгласуваност с действията на Европейския съюз (ЕС) в други области и добавената стойност на това вид политика, която се провежда на равнище ЕС. Европейската комисия (ЕК) цели да събере допълнителни данни и доказателства за въздействието на тези мерки на ОСП по отношение на увеличените продажби и информираността на потребителите и по проблеми, свързани с прилагането на инструментите. Събраният принос ще бъде включен в процеса на оценка.
Становища и предложения можете да изпращате в срок до 11 септември 2020 г. (до полунощ брюкселско време) чрез портала на Европейската комисия за обществено обсъждане.
Онлайн въпросника на ЕК можете да попълните в сайта на инициативата
„Evaluation of the EU agricultural promotion policy“
„В случай на сериозно пазарно смущение, загуба на доверие на потребителите или други специфични проблеми, промоционалните мерки следва да помогнат за възстановяване на нормалните пазарни условия.“, посочва ЕК в Пътната карта на инициативата.
Политиката на ЕС за промоция на селскостопанските хранителни продукти се прилага в съществуващата си форма от 2014 г. Основните дейности включват участие в търговски панаири в и извън ЕС, мисии на високо ниво с участието на производители от ЕС, промоционални програми, информационни кампании. Разпределеният бюджет се увеличава на годишна база, достигайки 200,9 милиона евро за 2020 г. Реформираната през 2015 г. политика въведе нови важни промени като разширяване на обхвата на допустимите продукти и допустимите бенефициери; премахване на опцията за съфинансиране от държавите-членки, като по този начин се създават условия за равнопоставеност и др.
„Европейските селскостопански и хранителни продукти са добре известни със своите високи нива на безопасност и качество. Нашата политика за популяризиране допринася за поддържането на тази добра репутация и поддържа конкурентоспособността на нашите продукти на глобално ниво. Но е важно да сме сигурни, че го правим по най-ефикасния и рентабилен начин, като същевременно допринасяме за устойчивото производство и потребление. Следователно мнението на заинтересованите страни от ЕС е от голяма полза за нас и очаквам техните идеи за оценка и подобряване.“ заявява комисарят по земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски.
Заинтересованите страни като асоциации в селскостопанския сектор, потребителски организации, неправителствени организации и др. организации на гражданското общество, представляващи икономически въпроси в селското стопанство, на равнище ЕС, национално и местно равнище, академични среди, експерти, мозъчни тръстове, консултантски организации, национални органи, както и широката общественост могат да представят мнението си за проблеми и възможните решения, както и да споделят всякаква подходяща информация, която могат да имат.
Публичната консултация на ЕК ще бъде допълнена от външно проучване въз основа на наличните данни, свързани с развитието на пазарите и обществената осведоменост за схемите на ЕС за качество и биологичните продукти. Тази оценка ще бъде ценен принос за подготовката на доклад, който ЕК трябва да представи до 31 декември 2020 г. на Европейския парламент и на Съвета относно прилагането на Регламент (ЕС) № 1144/2014.
Източник: https://ec.europa.eu/; снимка: EU Agriculture: Food & Farming
ВИЖТЕ ОЩЕ:
До 27 май тече допитване на ЕК по Европейския пакт за климата
До 23 юни тече допитване на ЕК по климатичните цели за 2030 година