Европейската комисия (ЕК) одобри днес (28.10.2022 г.) трети пакет от стратегически планове по ОСП за периода 2023-2027 на Хърватия, Словения и Швеция.
Хърватия, Словения и Швеция представиха първите си предложения за стратегически план за ОСП съответно на 29, 23 и 22 декември 2021 г. след консултация със заинтересованите страни. След това те изпратиха преразгледаните си предложения, отнасящи се до забележките на Комисията, на 23 септември за Швеция, 29 септември за Словения и 7 октомври за Хърватия.
ЕК посочва, че за да бъде одобрен, всеки план трябва да бъде пълен и съвместим със законодателството, както и достатъчно амбициозен, за да изпълни целите на ОСП и ангажиментите на ЕС в областта на околната среда и климата.
От ЕК подчертават, че и трите плана имат силно екологично измерение. Словения и Швеция са отделили почти 60% от бюджета си за развитие на селските райони за цели, свързани с околната среда и климата. Планът на Словения ще подкрепи, наред с други неща, производството на възобновяема енергия от селското стопанство, позволявайки на фермерите да инвестират в биогаз, биометан и геотермални кладенци за собствените си нужди. Хърватският план реши да се справи със селскостопанските емисии, които произтичат главно от управлението на почвата и оборския тор, докато шведският план поставя силен акцент върху улавянето на въглерод, биоразнообразието и ценните пасища, както и увеличаването на знанията за устойчивото производство.
Благодарение на финансирането от ОСП, биологичното земеделие ще бъде подпомогнато, за да обхване съответно:
- 17% от земеделската земя в Словения;
- 14% от земеделската земя в Швеция;
- 12% от земеделската земя в Хърватия.
В Хърватия по-справедливо преразпределение на подкрепата ще бъде постигнато чрез преразпределяне на 20% от пакета за директни плащания на ОСП на малки и средни земеделски производители за техните първи 30 хектара земеделска земя. За да се насърчат младите хора да предприемат селскостопански дейности, ще бъдат дадени конкретни стимули на повече от 1 000 хърватски фермери на възраст под 40 години, за да им се помогне да създадат своите земеделски стопанства и да понесат първоначалните разходи за своите инвестиции. Фондът за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) ще подкрепи създаването на 14 000 работни места в селските райони, както и няколко инфраструктурни инвестиции, като вода, местни пътища и детски градини.
Преразпределителното плащане ще се прилага и в Словения, за да се прехвърли част от бюджета от по-големите към по-малките земеделски стопанства. Като допълнение към директните плащания, 98 милиона евро ще бъдат използвани за подкрепа на около 25 000 фермери в сектори, които в момента са изправени пред затруднения, като екстензивно животновъдство и протеинови култури за фураж и храна. Около 800 словенски пчелари също ще получат специфична помощ за поддържане или преминаване към биологично пчеларство. ЕЗФРС ще подкрепи дребномащабни инвестиции с висока добавена стойност в селските райони, като например създаване на местни пазари и обновяване на съоръжения за продажба на местна продукция.
Швеция ще отпусне 806 милиона евро за фермерите, за да продължат с устойчивите селскостопански практики в райони, където условията за земеделие са трудни, като планини, горски райони или северни райони. Младите фермери в Швеция ще могат да кандидатстват за помощи за стартиране и да получат допълнителна подкрепа за доходите, която да им помогне в първите години след стартиране на техния земеделски бизнес. Благодарение на специфичното обучение се очаква също така около 30 000 души да придобият нови умения, свързани с ефективността, свързана с околната среда или климата, като например намаляване на рисковете за здравето на потребителите на продукти за растителна защита, подобряване на енергийната ефективност и производство или използване на възобновяема енергия.
ЕК одобри на 31.08.2022 г. първия пакет от стратегически планове по ОСП на 7 страни
Всеки план съчетава широк набор от целенасочени интервенции, насочени към специфичните нужди на тази държава от ЕС и осигуряващи осезаеми резултати, свързани с целите на ниво ЕС, като същевременно допринася за амбициите на Европейския зелен пакт.
ЕК одобри на 13.09.2022 г. втори пакет от стратегически планове по ОСП на Австрия и Люксембург
На 13 септември 2022 г. ЕК одобри стратегичеките планове по ОСП на: Австрия и Люксембург. Това е вторият пакет на одобряване на стратегическите планове по ОСП от ЕК след одобрените на 31 август планове на горецитираните 7 страни от ЕС.
От ЕК обръщат внимание, че процесът на одобрение за много планове все още продължава и че всички прегледи се публикуват на английски език, а преводите ще бъдат публикувани, когато станат достъпни.
ЕК ще публикува „Бърз преглед“ („At a glance overviews“) на всеки стратегически план по ОСП, когато бъде официално одобрен на ниво ЕКТУК!
До къде е България?
На 27 октомври 2022 г. се проведе 24-то онлайн заседание на Тематичната работна група за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. (ТРГ за разработване на СПРЗСР). Целта на заседанието бе да обсъди с членовете на ТРГ-то ревизиран вариант на Стратегическия план, представен от МЗм пред службите на ЕК на 19.10.2022 г. Зам.-министър Събев уточни, че има уверението на ЕК, че в кратки срокове ще изпрати последни бележки и коментари, възникнали в процеса на консултациите между службите на ЕК и МЗм. След това МЗм ще ги представи за обсъдени в рамките на предстоящо заседание на ТРГ, преди тяхното отразяване и финалното изпращане на СПРЗСР 2023-2027 към ЕК.
Източник: https://agriculture.ec.europa.eu/; EUAgri; https://ruralnet.bg/; МЗм
ВИЖТЕ ОЩЕ:
До 31 октомври тече обществена консултация по Доклада за екологична оценка на Стратегическия план по ОСП. На 31 октомври МЗм ще проведе среща за обсъждане на Доклада!
- ЕК одобри стратегическите планове по ОСП на Дания, Финландия, Франция, Ирландия, Полша, Португалия и Испания
- ЕК публикува кратък преглед на всеки одобрен стратегически план по ОСП 2023-2027
- ЕК определи ясни и общи правила за мониторинг и оценка на изпълнението на стратегическите планове по ОСП
- ЕК публикува писмото с бележките и отговорите на МЗм по проекта на Стратегическия план за ОСП 2023-2027