Земеделските министри от Вишеградската група: Полша Чехия, Унгария, Словакия и още 7 страни: България, Хърватия, Естония, Литва, Латвия, Румъния, Словения, провеждат среща в Познан по време на панаира POLAGRA, за да обсъдят Общата селскостопанска политика след 2020 година (ОСП).

 

От пресслужбата на МЗХГ предават изявление на министър Танева, която участва в срещата в Познан: „Ние ще подкрепим декларацията, която е подготвена от Полското председателство на Вишеградската група. Тя е добра основа за постигане на компромис в Съвета по Общия подход в идния месец. Надявам се, че всички заедно ще бъдем много кооперативни в идващите дни и седмици, за да се поздравим с постигането на един добър баланс и сигурност в полза на всички фермери“.

Полското председателство на Вишеградската група публикува в профила си социалната мрежа туитър, че 11-те министри подкрепят най-малко 2 години преходен период до началото на прилагането на новата ОСП, който да позволи на страните от ЕС да се подготвят.

Министър Танева публикува в профила си в социланата мрежа фейсбук „По отношение на това какви решения следва да се приемат за елиминиране на риска от загуба на средства в преходния период, както и при прилагане на механизма за възстановяване “Следващо поколение ЕС”, България подкрепя предложението изразходването на средства от инструмента за възстановяване да става по правилата на един режим за разходване. Така не се създава излишна административна тежест. Необходимо е средствата от инструмента за възстановяване да се получат най- скоро.“

По въпроса за внедряването на прецизно земеделие и използването на нови технологии, които следва да доведат до намаляване на употребата на химични пестициди и торове в селското стопанство, българският министър написа „Един от методите за това е интегрираното управление на вредителите, както и използването на алтернативни подходи за защита на растенията. Те ще спомогнат за намаляване на необходимостта от използване на големи количества продукти за растителна защита. Следва да имаме предвид, че редуцирането на употребата на химични пестициди и торове и замяната им с алтернативни методи е един дългосрочен процес, който трябва да бъде икономически и научнообоснован. В момента той не е толкова лесен, затова трябва да работим за адаптиране на законодателната рамка, така че да бъде значително облекчен и по-бърз.“

Източник: МЗХГ; Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; https://twitter.com/V4_PRES; www.facebook.com/desitaneva

Каква позиция изрази България в рамките на последното заседание на Съвет по селско стопанство и рибарство, проведено на 21 септември под Германско председателство, можете да научите от нашата публикация Новини от септемврийското заседание на Съвет по селско стопанство и рибарство: Земеделските министри от ЕС обсъдиха реформата на ОСП и „зелената архитектура“

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Абонирай се за нашия бюлетин.

Абонирахте се успешно!