Министерският съвет (МС) одобри проекта на Програма за транснационално сътрудничество „Евро-Средиземноморски басейн“ 2021-2027 (EURO-MED). Страната ни е включена за първи път в нея, като проекти ще могат да се изпълняват на цялата ѝ територия.
Общият бюджет на програма EURO-MED за периода 2021-2027 г. е в размер на над 293 млн. евро, от които 80% се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие, както и национален принос от държавите-участници. Официалното събитие за отбелязване старта на EURO-MED се състоя на 2 декември 2021 г. в Лисабон.
Основната цел на програмата е да допринесе за прехода към неутрално по отношение на климата общество, като същевременно гарантира устойчивия и иновативен растеж на регионите, в съответствие с новата политика на сближаване на ЕС.
Приоритети
Новата програма EURO-MED ще финансира съвместни проекти в рамките на три приоритета:
- Иновации,
- Околна среда и
- Управление.
Програмата ще финансира мерки в областта на иновациите и новите технологии – проекти за повишаване на капацитета за иновации на публичните власти и частните субекти за прилагане на решения за устойчива и зелена икономика и по-екологична среда за района на Средиземно море. Във фокуса на програмата е и опазването на околната среда, като са предвидени мерки за решаване на общи проблеми, свързани със замърсяване на морските територии, управлението на отпадъци, опазване на биологичното разнообразие и др.
Борбата с изменението на климата също е сред приоритетите, като е дадена възможност за съвместни проекти за управление и минимизиране на рисковете от природни бедствия. Програмата ще има за цел и да насърчи прехода към кръгова и ефективна икономика – насърчаването на зелени технологии, внедряване на екологосъобразни системи за възобновяеми енергийни източници, енергийната ефективност, синя икономика и др., като и подпомагане на сътрудничеството между национални, регионални и местни власти.
Териториален обхват на програма EURO-MED
Страната ни ще може да се включи в EURO-MED с цялата си територия, а национален орган ще е Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). EURO-MED за периода 2021-2027 включва 2 нови страни, България и Република Северна Македония и 3 нови региона на Испания (Castilla-la-Mancha, Comunidad de Madrid, Extremadura).
Програмата обхваща 69 региона от ниво 2 (NUTS II) в 10 страни-членки на ЕС и 4 кандидат-членки. Това представлява 25% от територията на съюза, с над 140 млн. души население. Участващите в EURO-MED държави са:
- България,
- Кипър,
- Хърватска,
- Франция,
- Гърция,
- Италия,
- Малта,
- Португалия,
- Словения и
- Испания, както и
- четири държави кандидат- членки на ЕС: Албания, Черна гора, Република Северна Македония и Босна и Херцеговина.
Бенефициенти
Бенефициенти ще могат да бъдат:
- национални, регионални и местни власти,
- университети,
- изследователски центрове,
- асоциации,
- неправителствени организации,
- граждански обединения и
- мрежи и други.
От правителствената пресслужба съобщават, че с решението на правителството се осигуряват условия за пълноценното участие на български бенефициенти в новата програма на Европейския съюз (ЕС) за териториално сътрудничество EURO-MED.
Актуална информация относно програма EURO-MED се публикува регулярно на нейната
интернет страница!
Източник: www.gov.bg; https://interreg-med.eu/
ВИЖТЕ ОЩЕ:
- МС одобри проектите на програмите за териториално сътрудничество Румъния – България, България – Северна Македония и ЕСПОН 2030
- Какви инвестиции ще се подкрепят чрез компонент „Устойчиво селско стопанство“ на одобрения от ЕК План за възстановяване и устойчивост?
- С бюджет от 598 млн.€ ЕК обяви новите покани за 2022 г. по програма LIFE 2021 – 2027
- „Хоризонт Европа“: 10 покани за 95 млн. € са отворени до 27 септември по „A Soil Deal for Europe Missions“
