Оперативна група BeeTRIP: Как да се оптимизира производството на акациев и кестенов мед при подвижното пчеларство чрез подбиране на добри места за паша през пролетта

Проектът на френската оперативната група (ОГ) по ЕПИ-АГРИ BeeTRIP е с общ бюджет от € 280 000, стартира на 01.01.2016 г., приключи на 01.01.2019 г. и се финансира чрез програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г.

Партньори в проекта са: М. Пиоз, INRA, учен – епидемиолог; С. Видо, ITSAP (Институт по пчеларството), екотоксиколог; М. Гуинемер, ADA AURA, технически специалист; Н. Гуинтини, пчелар.

Решаван практически проблем: Пчеларите биха искали да разберат защо е намаляло акациевото и кестеново производство и какво могат да направят, за да се реши този проблем.

Целите на проекта са: да се помогне за подобряването на производството на мед със създаването на набор знания за динамиката и производство на пчелните семейства в региона Оверн-Рона-Алпи (AURA); да се идентифицират условията, определящи производителността на пчелните семейства; да се създадат технически ръководни насоки за пчеларите (какви стратегии да се възприемат в пчеларската дейност). Проектът допринася за поддържането на потенциала за опрашване и биоразнообразието в агросистемите.

Основни дейности: Основната цел на този проект е да се изведат характеристиките и да се оценят последствията от три поредни комбинации от места за паша върху производството на акациев и кестенов мед:

  1. глухарчета/акация/кестен
  2. рапица/ акация/ кестен и
  3. овощна градина/акация/кестен).

В продължение на три години (2016 – 2018) 22 пчелни семейства минаха по всяка от тези пътеки. Бяха определени динамиката на семействата, зарязването с паразити (вароатоза), смъртността при пчелите, производството на мед и излагането на въздействието на пестицидите.

Постигнати резултати: Изведени са характеристиките на местата за паша (земеползването), както и динамиката, смъртността при пчелите, заразяването с вароатоза, производството на мед и излагането на пестициди на семействата медоносни пчели.

Очаквани резултати: Резултатите от това изследване следва да дадат възможност за:

  • определяне на най-удачната комбинация от места за паша за производството на акациев и кестенов мед;
  • създаване на набор от знания за динамиката и производителността на пчелните семейства при мигриращото пчеларство в AURA;
  • разработване на показатели за патологически и химически натиск, както за наличността на ресурси, които могат да се използват за подобряването на управлението на пчеларството;
  • създаване на мрежа между пчеларите, фермерите и тяхната техническа организация;
  • повишаване на уменията на техническите специалисти в пчеларството и земеделието спрямо факторите, влияещи на производителността на пчелните семейства;
  • добавяне на данни за излагане на въздействието на пестициди към базата данни на обсерваторията за излагане на пестициди на медоносните пчели, координирана от ITSAP.

Кой ще има полза от проекта:

  • Резултатите и знанията, получени чрез този проект, са от полза за професионалните пчелари, практикуващи подвижно пчеларство в AURA, но могат да бъдат също в помощ на пчеларите от съседни региони, които имат сходни места за паша.
  • Чрез придобиването на данни за излагането на пестициди на медоносните пчели, този проект помага за повишаване на осведомеността сред фермерите за ключовата роля на медоносните пчели в селското стопанство, както и за последствията от техните селскостопански практики върху здравето на пчелните семейства. Това може да помогне за промяна на практиките им.
  • Този проект ще помогне също за придобиване на знания за динамиката на пчелните семейства, както и за влияещите им стрес-фактори.
  • Цялото това знание ще се разпространява в AURA между пчелари, фермери и технически специалисти в земеделието.

Лице за контакт: Марион Гуинемер, ел. поща: mguinemer@ada-auar.adafrance.org

Източник: ЕПИ АГРИ_120 примера за агроиновации_2019 ENG

Абонирай се за нашия бюлетин.

Абонирахте се успешно!