Звеното за управление (ЗУ) на Национална селска мрежа (НСМ) организира провеждането на работна среща за „Набиране на идеи в подкрепа на подпомагане на интелигентни селища (smart villages) и решения в България“.
Гост-лектор от Европейската комисия (ГД „Земеделие и развитие на селските райони“/ГД АГРИ) ще запознае участниците с концепцията за smart villages и възможностите за подкрепа в стратегическите планове по ОСП и извън тях.
Срещата е определена за 28 юни 2022 г. от 10:00 до 16:30 ч. и ще се проведе в х-л „Метрополитън“ , гр. София, при дневен ден съгласно предварителната програма, която можете да изтеглите
ПРОГРАМА_28.06.2022
Контекст
Концепцията за „интелигентни селища“ (от английски език „smart villages“) се появява като резултат от декларацията за развитие на селските райони от европейската конференция в Корк, Ирландия (2016) и последвалата я съвместна инициатива EU Action for SMART VILLAGES на трима европейски комисари, в която се прави преглед на основните области на политиката на ЕС, които могат да допринесат за развитието на интелигентни селища в ЕС, както и се предлагат конкретни действия за насърчаване на развитието на „интелигентни селища“,на основава на широк кръг от политики на ЕС,включително развитие на селските райони, регионално развитие, научни изследвания, транспорт,енергетика, цифрови политики и др.
Едно от тези действия е стартирането на пилотен проект за интелигентни еко-социални селища, иницииран от Европейския парламент и изпълняван в рамките на дейността на ЕК (ГД АГРИ), в резултат на който се въвежда работно определение за „интелигентни селища“/smart villages (в селски райони):
„Интелигентните селища“ са общности в селските райони, които използват иновативни решения за подобряване на тяхната устойчивост, като се основават на местните силни страни и възможности.
- „Интелигентните селища“ прилагат подход на участие (партиципативен подход) за разработване и прилагане на стратегии за подобряване на техните икономически, социални и/или екологични условия и прилагат интелигентни решения (на основата на цифровите технологии, но и не само!)
- „Интелигентните селища“ работят в сътрудничеството и си партнират с други общности и заинтересовани страни в селските и градските райони.
- Общностите в селските райони могат да включват едно или няколко селища без ограничения по отношение на административните граници или броя на жителите (основава се на общностната идентичност).
- Подход на участие (партиципативен подход) означава активно участие на местната общност в изготвянето и вземането на решения по отношение на стратегиите за развитие на „интелигентните селища“.
- Цифровите технологии включват информационни и комуникационни технологии и са лост, който осигурява възможности на „интелигентните селища“ да стават по-активни, да използват по-добре ресурсите си и да подобрят привлекателността на селските райони и качеството на живот на жителите на селските райони. Използването на цифрови технологии не е предварително условие за превръщането на едно селище в интелигентно такова (но високоскоростният широколентов достъп улеснява прилагането на цифровите решения).
Европейската мрежа за развитие на селските райони (ENRD) публикува серия от документи в тази сфера на специално създаден за целта портал, включващ и секция със специфичен акцент върху политически инициативи.
Впоследствие стартират два нови проекта на ГД „Земеделие и развитие на селските райони:
- „Smart Rural 21, който е насочен на местно ниво (на ниво интелигентни селища). Това е един ключов пилотен проект, насочен към промотиране на прилагането на интелигентни селища за развитие на малките селища в ЕС, както и на основата на резултатите от проекта ще бъдат направени заключения относно възможностите за интервенция на новата ОСП по отношение на smart villages.
- Smart Rural 27 пък има за цел да повлияе на политиките за развитие на „интелигентни селища“ в момент, когато започва новия програмен период, и се изготвят стратегическите планове на ОСП както и да подпомогне държавите членки и селските общности в тях за прилагането на ОСП и други политики и инициативи на ЕС, които потенциално биха могли да подпомогнат развитието на „интелигентни селища“ в Европейски съюз.
Каква е ситуацията в България?
До този момент тази тема отсъства от процеса на планиране на стратегическите документи за следващия програмен период и концепцията Smart Villages („интелигентни селища“) не е включена в разработването на стратегическия план за ОСП 2023-2027. С малки изключения отсъстват каквито и да са форми на дискусии как да се подкрепи използването/прилагането й чрез ОСП или свързани с нея интервенции в селските райони или чрез други инструменти и фондове (различни от ОСП).
НСМ организира настоящата работна среща с цел:
- запознаване и привличане на заинтересованите страни в тематичната работа на НСМ по приоритетна за ЕК и нова за страната ни тема „Smart Villages”;
- да се създадат условия за взаимен обмен на опит, знания и информация с цел подпомагане на прилагането на интелигентни селища и решения в България;
- да бъдат генерирани нови решения и предложения от заинтересованите страни въз основа на добри европейски практики и националния опит;
- да се установи какви партньорства, комуникационни връзки и нови механизми биха способствали за подпомагане на прилагането на интелигентни селища и решения в България;
- да бъде получена обратна връзка по темата от широк кръг заинтересовани страни и своевременното и адресиране към УО с предложения.
Поканват се за участие представители на всички заинтересованите страни по темата.
Очакваме представители на:
- организации на МИГ и МИГ;
- организацията на общините;
- организации на читалища и читалища;
- организации на земеделски/горски производители;
- организации на преработватели;
- представители на Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 и ПМДР 2014-2020;
- представители на други Управлящи органи на ЕСИФ, ангажирани с подхода ВОМР и ЦКЗ;
- представители на Националната рибарска мрежа и МИРГ;
- различни структури/мрежи/движения/хъбове и пр., подкрепящи развитието на „smart villages“ и дигитализацията в селските райони;
- експерти и др. заинтерсовани страни, участвали в програмирането и прилагането на ПРСР 2007-2013 и ПРСР 2014-2020 и др
Необходима е предварителна регистрация
Ваше предварително потвърждение за участие можете да направите най-късно до 27.06.2022 г. (включително). За потвърждение на участие можете:
- да изпратите мейл до office@ruralnet.bg с потвърждение, име, организация/фирма на участващите или
- да се свържете с нас на тел. 0892 29 25 97.
Броят на участниците в работната среща е лимитиран. Очакваме Ви!