Европейската комисия (ЕК) обяви на 17 май 2022 г. поканите за проектни предложения по Програма LIFE 2021 – 2027 за 2022 година.
598 милиона евро са налични тази година за финансиране на проекти за опазване на природата, опазване на околната среда, действия в областта на климата и преход към чиста енергия по програма LIFE 2021 – 2027.
LIFE финансира проекти по своите четири подпрограми:
- природа и биоразнообразие – 242 милиона евро
- кръгова икономика и качество на живот – 158 милиона евро
- смекчаване и адаптиране към изменението на климата – 99 милиона евро
- преход към чиста енергия – 98 милиона евро
Обявените от CINEA новите покани за подаване на проектни предложения:
Европейска изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) има функцията на управляващ орган по програма LIFE за периода 2021– 2027. Обявените нови покани за 2022 година са:
- По покана LIFE-2022-CET (LIFE-2022-CET) от подпрограма „Преход към чиста енергия“ са отворени за кандидатстване 18 теми с краен срок – 16 ноември 2022 г., 17:00 часа, централно европейско време.
- По покана LIFE Projects for addressing ad hoc Legislative and Policy priorities (PLP) (LIFE-2022-PLP) (за проектни предложения, свързани със законодателни приоритети и политики) са отворени 3 теми по подпрограмите „Кръгова икономика“, „Природа и биоразнообразие“ и „Преход към чиста енергия“. Крайният срок за кандидатстване е 7 септември, 2022 г., 17:00 часа, централно европейско време.
- Покана LIFE-2022-SAP-CLIMA по подпрограма „Действия за климата“ включва три теми, ориентирани към постигане на дългосрочната визия на новата стратегия на ЕС за адаптиране към изменението на климата. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 4 октомври 2022 17:00:00 централно европейско време.
- По покана Nature & Biodiversity – Standard Action Projects (SAP) (LIFE-2022-SAP-NAT) по подпрограма „Природа и биоразнообразие“ са отворени 2 теми с краен срок за кандидатстване – 4 октомври 2022 г., 17:00 часа централно европейско време.
- По покана Circular Economy and Quality of Life – Standard Action Projects (SAP) (LIFE-2022-SAP-ENV) по подпрограма „Кръгова икономика и качество на живот“ за стандартни проекти за действия са обявени 2 теми с краен срок за кандидатстване – 4 октомври 2022 г., 17:00 часа централно европейско време.
- Покана Technical Assistance for Preparation of SIPs/SNAPs (LIFE-2022-TA-PP) – техническа помощ за подготовка на стратегически интегрирани проекти и стратегически проекти за природа включва 3 теми, отворени за кандидатстване с краен срок – 8 септември 2022 г., централно европейско време.
- По покана Strategic Nature and Integrated Projects (SNAP/SIP) (LIFE-2022-STRAT-two-stage) – стратегически интегрирани проекти за природа, етапът за кандидтстване е двустъпков. Крайният срок за кандидатстване на първия етап е 8 септември 2022 г., а за втория – 30 март 2022 г., 17:00 ч. централно европейско време. По поканата са обявени общо 3 теми.
Как мога да кандидатствам?
Отидете на портала на ЕК Funding & Tenders, където ще намерите информация за отворените покани за предложения LIFE 2022, както и допълнителни инструкции как да подадете своята кандидатура и се консултирайте с поканата за предложения LIFE 2022
Къде мога да разбера повече?
Можете да намерите богата информация за видовете проекти, които програмата финансира, датите за кандидатстване и как да кандидатствате в сайта на Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната средаCINEA. Към момента по програма LIFЕ 2021– 2027 са отворени общо 35 покани.
Национално звено за контакт за България по LIFE
На територията на всяка държава – членка на ЕС има създадено национално звено за контакт (НЗК), което е отговорно за популяризирането и изпълнението на програма LIFE на национално ниво. Българското НЗК е ситуирано в Министерство на околната среда и водите (МОСВ), дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество“, отдел „Международни програми и проекти“- гр. София 1000, бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 22. НЗК се състои екип от експерти, които оказват съдействие и подкрепа на българските кандидати и бенефициенти по програма LIFE на всички етапи от подготовката, подаването и изпълнението на техните проекти.
НЗК подготвя собствено информационно събитие, което ще бъде обявено в сайта на НЗК http://www.life-bulgaria.bg/
НОВА онлайн база данни на ЕК с проекти по LIFE
За допълнителна информация относно проектите по програма LIFE в България или за всички проекти по LIFE в ЕС, можете да посетите онлайн базата данни на ЕК https://webgate.ec.europa.eu/life/publicWebsite/search.
Лесната за използване база данни е най–достоверният източник на информация за всички текущи и приключили проекти по програма LIFE. Базата данни също така предоставя информация за всички бенефициенти, техните координати за връзка и уеб сайтовете на проектите.
Източник: www.life-bulgaria.bg; https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/; https://webgate.ec.europa.eu/life/publicWebsite/; https://cinea.ec.europa.eu/life; www.facebook.com/EUClimateAction