GASCOGN’INNOV ще предостави на лозарите инструмент за диагностика на почвата, за да подобрят системите си за култивиране чрез по-добро управление на почвата.

 

GASCOGN’INNOV е Оперативна група по ЕПИ-АГРИ, чийто иновативен проект се финансирана чрез френската ПРСР 2014-2020. Проектът с бюджет в размер на 416 970 евро стартира през 2016 г. и ще приключи през 2021 г.

Описание на контекста на проекта: В селскостопански контекст, където поддържането / подобряването на почвеното плодородие е от решаващо значение за устойчивото използване на земята, управлението на биоразнообразието е ключово както за устойчивостта, така и за производителноста на системите. За целта беше необходимо да се придобият инструменти за мониторинг, за да се разберат въздействията на селскостопанските практики върху биологичните компоненти на почвата.

Цел на проекта: Понастоящем, биологичното богатство на почвата не се взема предвид при разсъжденията относно производствените практики. Предоставянето на достъп на лозарите и винопроизводителите до иновативен инструмент за биологична диагностика на почвата ще им позволи да контролират своята система за култивиране, като подобрят здравето на почвите си и съответно производствения им потенциал. Този проект осигурява също така основа за регионално сравняване на биологичното качество на почвата, което ще позволи идентифицирането на селскостопански практики, благоприятни за поддържането и подобряването на биологичното плодородие на почвата, както с агрономическа, така и с икономическа оценка.

Описание на дейностите: Този проект е разделен на шест дейности:

  1. създаване на регионална мрежа за селскостопански иновации;
  2. теоретично и практическо обучение за използване на биоиндикатори за лозари;
  3. практическо приложение на биоиндикатори от лозарите;
  4. агрономическа и икономическа оценка на иновативните системи в сравнение със конвенционалните;
  5. идентифициране на селскостопански практики, които подобряват биологичното плодородие;
  6. разпространение и трансфер на резултатите от проекта.

На всеки парцел от мрежата ще бъде направена диагностига на биологичния статус на почвата в точка „нула“. След това всеки парцел ще бъде разделен на две: контрола с първоначалната система на култивиране и зона, на която да се прилага система за опазване на почвата, предложена от групата експерти. Парцелите ще бъдат последявани през три лозарски години (2018, 2019 и 2020), за да се проучи почвеното развитие.

Основните очаквани резултати са:

  • Подобряване на съветите за селското стопанство чрез предоставяне на необходимите методи и инструменти за интегриране на почвеното биологично измерение.
  • Иницииране на системи за управление на културите, позволяващи запазване на свойствата и функционалността на почвата. Целта е да се предоставят на лозарите технически референции, показатели и правила за вземане на решения, които да ги ръководят в производството.
  • Насърчаване на прилагането на агроекологични практики: покривни култури, влагане на органични вещества, намаляване на употребата на хербициди и минерални торове … благодарение на агрономическата и икономическата информация, получена от тестваното управление на културите за опазване на почвата.
  • Да се ​​характеризира добавената стойност на биологичните показатели за функционалността на почвата, за да се разберат агроекологичните процеси и да се предвиди развитието на въздействието на производствените системи върху околната среда.
  • Стартиране изграждането на регионална оценка за качеството на почвата за лозарството.
  • Усъвършенстване на национални и международни бази данни относно взаимодействията между практиките и системите за култивиране и биологията на почвата за многогодишните култури, за да се постигнат резултатите от проекта в цялата верига.

Координатор на проекта: Institut Français de la Vigne et du Vin; адрес: IFV Pôle Sud-Ouest – V’innopôle – BP22 – 81310 Lisle sur Tarn; е-maillaure.gontier@vignevin.com

Източник: ЕПИ-АГРИ

Абонирай се за нашия бюлетин.

Абонирахте се успешно!