„Подкрепяме българщината“ и Фермерски пазар са запазената марка на НФ „Семе българско“
На светлите християнски празници – Лазаровден и Цветница парк „Казармите“, Севлиево, отново ще събере пазителите на българския дух, фолклорно наследство, знания, мъдрост и опитност от стари времена. Над 90 изложители ще предлагат на гости и посетители храни, напитки и сортови семена, ще демонстрират занаятчийски умения, ще разказват истории, ще вдъхновяват и вълнуват и отново от кълна до върха всичко ще бъде българско! Над 600 самодейци ще излязат на сцената на фестивала и ритмите, които ускоряват пулса на всеки българин, ще зазвучат в синхрон с добрата енергия на събитието, която зарежда умовете и сърцата ни с вяра, надежда и любов!
Кога: 16-17 април Къде: Севлиево, парк Казармите
Участниците в базар „Подкрепяме българщината“ ще представят традиционни предмети от българския бит, облекла и културни ценности, характерни за района, в който живеят. Всички те работят с ръцете си, влагат не само умения и знания, но и много любов, създавайки изделията си. Всички те вярват в силата на българския дух и не търсят чуждите богатства, защото знаят с всичките си сетива, че по-хубаво от българското няма.
Към щандовете на майсторите-занаятчии ще се прибави изобилието от стоки на фермерите и селскостопанските производители, изложители във Фермерския пазар „ОТ БГ“. Истински български вкус, храни и напитки, произведени от екологично чисти продукти, биохрани, зърнени култури, масла, диетични храни, ядки, подправки, халва, локум и още много дурги любими продукти ще се предлагат и в двата фестивални дни. Предвиден е и тделен кът от Фермерския пазар, в който да се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия, по начина, по който са се трудили, произвеждали и отглеждали птици, бозайници или добитък нашите баби и дядовци.
Редица ателиета и инициативи предвиждат организаторите в рамките на двудневния фестивал.
Осмото издание на фестивал „Семе българско“ ще вдъхне живот на старите занаяти, които са давали препитание на хората в миналото и макар все по-рядко срещаме и в днешни дни. Това ще се случи в кът на българските занаяти – Майсторлъкът български.
Инициативата „Шанс за бебе” ще се реализира за осма поредна година. В нея със своите творения ще се включат дечица с огромни сърца и родители на ин-витро деца от България. Благодарение на усърдния труд на децата, които изработват изделия за благотворителна продажба, отвореното сърце на гостите на фестивала, усилията на фондация „Искам бебе“ и на Община Севлиево, вече са родени две бебета, чиито родители бяха подкрепени със средствата, събрани по време на „Семе българско“.
В изложението на фестивала ще участват организации, фирми и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, със специално внимание към селскостопанските институти, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители, лесовъди и др. производители на храни, носещи характерните български вкусове и запазващи традицията на земята, семената и храната ни.
Официалното откриване на фестивала ще се състои на 16 април в парк „Казармите“ с концерт на фолклорен ансамбъл „Развитие“ – Севлиево.
През първият ден участие в културната програма ще вземат Ансамбъл Развитие, Капански ансамбъл, „Децата на Севлиево“, талантливите изпълнители от „Upstreem Voices“и гост звезди – Калин Вельов и Нина Николина.
Във втория ден от фестивала за настроението на гостите ще се погрижат Ансамбъл Сивек, Берковската музика, ФКФ „Боженци“, Оркестър Севлиево. На сцената също ще се изявяват състави, представящи единството и многообразието на българските народни танци и фолклор. Читалища, детски градини, училища, НПО-та, школи ще пеят и танцуват на фестивалната сцена и в двата дни на събитието.
Конкурс „Никой не е по-голям от хляба” – и тази година традиционната инициатива ще събере вкуса на домашно приготвения сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти. Компетентно жури ще отличи и награди победителя, а рецептата на майстора-хлебар ще бъде разпространена.