- До 30 април са отворени 2 процедури по подмярка 19.3 на ПРСР 2014-2020 за подкрепа на МИГ за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество
- До 5 май е отворен приемът за животновъди по подмярката за биосигурност 5.1 на ПРСР 2014-2020
- 15 март 2021: Старт на прием по мерки 10 и 11 на ПРСР 2014-2020
- Мярка 14 от ПРСР 2014-2020 ще е отворена в периода от 8 април до 14 май 2021 г.
- График на приемите по ПРСР през 2021 година. Кои са текущите и предстоящите възможности за подпомагане?
Отворени процедури на МИГ в страната. Проверете възможностите за подкрепа чрез МИГ в региона си!
Информация за МИГ във Вашия район можете да откриете в Каталог на МИГ в България 2014 – 2020 г.
15 март до 30 юли е отворен прием по схемата „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция“
5 млн. лева е финансовият ресурс по схемата. Целта на помощта е насърчаването на земеделски стопани, малки и средни предприятия, които произвеждат плодове, зеленчуци, етерично-маслени, зърнени (пшеница, ечемик и царевица), маслодайни култури (слънчоглед и рапица) и тютюн доброволно да застраховат продукцията срещу неблагоприятни климатични събития.
Зърнените и маслодайни култури (пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица) за първи път влизат в обхвата на схемата, но стопаните ще бъдат подпомагани за първите 2 000 ха от площите си. Основните моменти в процедурата:
- Кандидатстване: от 15 март до 30 юли 2021 г.
- Срок за предоставяне на застрахователни полици: 31 август; на съфинансиране подлежат полици, издадени след подаване на заявление за подпомагане.
- Сключване на договори с ДФЗ: до 20 работни дни след предоставяне на полиците в ОД на ДФЗ.
- Изплащане на помощта: до 10 работни дни след сключване на договора с ДФЗ.
- Финансови параметри: Максималният размер на подкрепата, която може да получи един фермер, който отглежда овощни, зеленчукови, етерично-маслени култури и тютюн е до 65% от стойността на застрахователната премия. Сумата за подпомагане e до 195 лв./ха при размер на застрахователната премия от 300 лв./ха. Стопаните, които застраховат зърнени (пшеница, ечемик и царевица) и маслодайни култури (слънчоглед и рапица), могат да получат до 35% от стойността на застрахователната премия. Размерът на подпомагане е до 21 лв./ха при размер на застрахователната премия от 60 лв./ха.
Допустими бенефициенти могат да бъдат земеделски стопани, отглеждащи:
- овощни култури над 0.5 ха и срок на експлоатация на насажденията под 20 години;
- зеленчукови култури отглеждани в оранжерии над 0.1 ха;
- зеленчукови култури над 0.3 ха;
- етерично-маслени култури над 0.5 ха;
- тютюн над 0.1 ха;
- зърнени култури над 3 ха;
- маслодайни култури над 3 ха.
В сайта на ДФЗ са публикувани указанията по схемата
ТУК!
С бюджет от 1 000 000 лв. на 20 април стартира приема по схемата. Допустими бенефициенти през 2021 г. са кланици, фигуриращи в националния електронен регистър на БАБХ за предприятия с одобрение за търговия с храни от животински произход със страните-членки, отговарящи на Приложение III на Регламент 853/2004/ЕЕС, с категория свързана дейност код „SH” (клане). Те ще изкупуват живи агнета и ярета от фермерите и ще извършат клането на животните. Добитото месо ще се реализира на територията на цялата страна. В България има действащи 63 кланици, които могат да извършват клане на ДПЖ.
Агнетата или яретата следва да са закупени от животновъдни обекти на земеделски стопани, които имат установен брой животни след извършени проверки, съгласно чл. 37 от ЗПЗП за Кампания 2020 по поне една от схемите за обвързано подпомагане: преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки , необвързана с производство; схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки в планински райони; схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол. Максималният брой на агнетата или яретата, за които бенефициерите могат да получат подпомагане е равен на броя на овцете-майки или козите-майки на съответните земеделски стопани, към дата 02.02.2021 г. в системата на БАБХ ВетИС.
Единичната ставка е в размер на 7 лв. за закупено и заклано 1 агне/яре. За да получи подпомагането, кланицата следва да е закупила от земеделските стопани агнета или ярета на цена не по-ниска от 5.50 лв./кг. живо тегло без ДДС. При покупко-продажбата на живи животни се признават документи, издадени с дата от 1 април 2021 година до 31 май 2021 г. (включително). В сайта на ДФЗ са публикувани указанията по схемата
ТУК!
500 хил. лв. за схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец – Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“. Максималният интензитет на помощта е до 100% от разходите по закупуване на продукти и средства за растителна защита за предотвратяване и унищожаване на нашествието от доматен миниращ молец – Tuta absoluta в оранжерии, но не повече от 2 500 лв./хектар с ДДС.
От 9 март до 14 май е отворен прием по схемата за контрол на вредители по картофите!
1,8 млн. лева за държавната помощ „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)“. Размерът на помощта за борба с неприятели по картофите е до 100 % от разходите по закупуване на продукти за растителна защита за предотвратяване разпространението и унищожаване нашествието от почвени вредители от сем. Телени червеи (Elateridae), но не повече от 850 лв./ха, с включен ДДС
*17 май- 15 юни: Прием по мярка „Застраховане на реколтата“ от НППЛВ 2019-2023
От 17 май до 15 юни 2021 г. ще се проведе прием на заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Застраховане на реколтата“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 (НППЛВС 2019-2023).
*От 2 август до 20 август ДФЗ приема заявления по de minimis за преработка на розов цвят
От 2 август 2021 г. в териториалните структури на ДФ „Земеделие“ се отваря прием по помощта de minimis за компенсиране на част от разходите за преработка на цвят от маслодайна роза, реколта 2021 г. Приемът ще продължи до 20 август. Средствата ще бъдат изплатени до 20 септември. Утвърденият бюджет от 3 млн. лев. Максималният размер на помощта, която може да получи един розопреработвател, е не повече от 200 000 евро за три последователни данъчни години.
На подпомагане подлежат предприятия преработващи цвят на маслодайна роза (Дамасцена и Алба), регистрирани по Закона за маслодайната роза. Размерът на помощта е 0,30 лева на килограм цвят от маслодайна роза, изкупен за преработка. За да бъдат подпомогнати преработвателите следва да изкупят маслодайна роза в обем не по-малко от 70% от изкупеното количество през 2020 г. Предприятията трябва да са изкупили 1 кг. розов цвят от стопаните за не по-малко от 2 лв./кг. без ДДС. Признават се разходооправдателни документи, издадени с дата до 31 юли 2021 г. (включително). В сайта на ДФЗ са публикувани указанията по схемата
ТУК!
До 30 септември ДФЗ приема заявления за сертифициране по стандарта GLOBALG.A.P.
100 000 лева за 2021 г. по схемата „Помощ за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P.” Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите плодове и зеленчуци.
Помощта се предоставя само за „ново участие“ в стандарта GLOBALG.A.P. за максимален период от 5 години и е ограничена до 1 200 лв. с включено ДДС, на бенефициер годишно и до 5 000 лв. с включено ДДС на група или организация годишно. Важно е кандидатите по схемата да знаят, че за подпомагане се приемат разходи по издаване на сертификат, които са извършени след подаване на заявлението за кандидатстване в ДФЗ.
Кандидатите предоставят в ДФЗ отчетните документи, доказващи успешно приключилата сертификация по стандарта GLOBALG.A.P. Срокът за изплащане на помощта е до 30 работни дни от представяне на документите.
Отворен е прием по схемите за хуманно отношение към птици и свине за 2021 г.
От 17 март до 30 юни 2021 г. се приемат заявления за кредитиране в областните дирекции на ДФЗ по постоянен адрес на физическото лице и по адрес на регистрация на юридическото лице.
На подпомагане подлежат производители на „Странджански манов мед“, които имат сключен договор за контрол за съответствие на продукта с одобрена спецификация с контролиращо лице, както и да са вписани в публичните електронни регистри на производителите на съответните продукти със защитени наименования, които се поддържат от МЗХГ. Помощта за производител е в размер на 1 800 лв. с ДДС и се предоставя за покриване на разходи за контрол за съответствие с продуктова спецификация, включваща разходи за задължителна годишна проверка на място от контролиращото лице за контрол за съответствие и лабораторен анализ на продукта при направената годишна проверка. Предстои ДФЗ да изготви указания съвместно с компетентните дирекции на МЗХГ, които министъра на земеделието, храните и горите трябва да утвърди.
Кредитите ще са при лихва в размер на 1.5 % и следва да бъдат погасени до 30 юни 2022 г.
От 21 април до 30 юни 2021 г. ще се приемат документи за предоставяне на краткосрочни кредити на производителите на плодове и зеленчуци полско и оранжерийно производство за реколта 2021 г. На подпомагане ще подлежат земеделски стопани, които имат подадено и приключено заявление по схеми за обвързано подпомагане за плодове и за зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2021 г. Градинарите и овощарите трябва да са подавали поне 3 г. назад заявяване за обвързано подпомагане за плодове и/или за зеленчуци (за Кампания 2018, за Кампания 2019 и за Кампания 2020 г.).
Кредитите се обезпечават чрез учредяване на особен залог на бъдещо вземане по схеми за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за 2021 г.В сайта на ДФЗ са публикувани указанията по схемата
ТУК!
Лихвата по кредита е в размер на 1,5 % годишно. Срокът за погасяване е 30 ноември 2021 г. Максималният размер за предоставяне на кредитен ресурс от ДФЗ е в размер на 300 000 лв. на земеделски производител.
До 30 април 2021 г. ДФЗ удължи срока, в който стопаните могат да подават заявления за целеви кредит за закупуване на семена, разсад и торове за производство на зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и закупуване на торове, необходими при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза. Документи се подават в областните дирекции на ДФЗ. Предоставянето на кредитен ресурс ще бъде осъществено до 31 май 2021 г. Утвърденият финансов ресурс е общо 12 млн. лева. Ставките за отделните култури можете да видите ТУК!
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г. , като кандидатите, отглеждащи винени лозя и маслодайна роза е необходимо да имат подадено заявление за подпомагане по СЕПП, реколта 2020 г. В сайта на ДФЗ са публикувани указанията по схемата ТУК!
Източник: ДФЗ; МЗХГ; https://ruralnet.bg/
*Публикацията е актуализирана последно на 29.04.2021 г.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
- Комитетът за наблюдение на ПРСР гласува добавяне на 887,4 млн. евро към бюджета за преходните 2021 и 2022 години. Какво е разпределението по мерки и подмерки?
- Подмярка 4.1 на ПРСР 2014-2020 в преходния период: бюджет, новости, критерии, прием
- Подмярка 4.2 на ПРСР 2014-2020 в преходния период: бюджет, новости, критерии, прием
- Подмерки 6.1 и 6.3 на ПРСР 2014-2020 в преходния период: бюджет, новости, критерии, прием
- До 12 април е обсъждането на нормативните промени в антикризисната мярка 21 от ПРСР 2014-2020
- До 5 април е удължено обсъждането на проектонасоки по подмярка 4.1 на ПРСР. 19 април е новата дата за старат за приема.
- Отварят прием през 2021 по мярка „Събиране на реколтата на зелено“ от НППЛВС 2019 – 2023. До 13 април е обсъждането на нормативните промени!