Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) публикува анализи и списък на установените потребности, касаещи разработването на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за програмния период 2021 – 2027 (СПРЗСР 2021-2027).
В сайта на МЗХГ в меню „ОСП 2021-2027“, подменю „Тематична работна група за ОСП 2021-2027“ са качени финалните 3 анализа, изготвени от научни екипи към Института по аграрна икономика- ССА (ИАИ), Аграрен университет- Пловдив (АУ- Пловдив) и Университет за национално и световно стопанство (УННС), 3-те SWOT анализа и Списък на установените потребности по специфични цели. Пакетът документите е в zip файл SWOT анализи и идентифицирани потребности и включва:
- Анализ на състоянието на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, изготвен от колектив към ИАИ; публикуваният материал е допълнение и разширение към варианта от май 2019 г.;
- Анализ на влиянието на селското стопанство върху състоянието на околната среда и климатичните промени, изготвен от колектив към АУ- Пловдив, март 2020 г.;
- Социално –икономически анализ на развитието на селските райони, изготвен от колектив към УНСС;
- SWOT анализ по специфичните цели, анализирани от ИАИ;
- SWOT анализ по специфичните цели, анализирани от АУ- Пловдив;
- SWOT анализ по специфичните цели, анализирани от УНСС;
- Списък на установените потребности по специфични цели като част от Стратегическия план по ОСП на България.
Следващи стъпки
В рамките на проведеното на 8 и 9 септември 2020 г. се второ заседание на Тематична работна група за разработване на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за програмния период 2021 – 2027 (ТРГ за СПРЗСР), зам.-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева, която е и председател на ТРГ за СПРЗСР, поясни „С обсъждане на предложенията и потребностите ще се финализира вторият етап от стратегическото планиране на Общата селскостопанска политика (ОСП) – от SWOT анализ до идентифицирани нужди. На база на тях, предстои разработването на първите проекти на мерки, новите изисквания за завишена условност и дефинициите“. Зам.-мин. Кръстева съобщи, че първите разработени проекти на мерки от СПРЗСР 2021-2027 ще бъдат насочени към:
- биологично производство
- необлаготелствани райони
- стартова помощ за развитие в земеделието
- неземеделски дейности и диверсификацията.
Предстои обнародването на ново ПМС за разработване на СПРЗСР 2021 – 2027 на България
На 28 септември приключи общественото обсъждането на проект на ПМС за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 на Република България. Очакваният ефект от приемането на новото ПМС, посочена в частичната предварителна оценка на въздействието към проекта на ПМС е „С приемането на проекта се стимулира по-ефективното участие на неправителствения сектор в подготовка на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2021 – 2027 г.“ В оценката се отбелязва, че към момента в състава на ТРГ за разработване на СПРЗСР 2021 – 2027 преобладават държавни институции и за да се избегне изкривяване на подпомагането, както и за да се разработят приложими на практика интервенции, е необходимо те да бъдат консултирани с реалния земеделски бранш, който е представен от юридически лица с нестопанска цел в частна полза.
Предстои обнародването на ПМС за разработване на СПРЗСР за периода 2021 – 2027 на Република България.
Източник: МЗХГ
ВИЖТЕ ОЩЕ:
- МЗХГ проведе второ заседание на ТРГ за разработване на Стратегически план по ОСП 2021 – 2027
- МЗХГ провежда първо заседание на ТРГ за разработване на Стратегически план по ОСП 2021 – 2027
- Новини от септемврийското заседание на Съвет по селско стопанство и рибарство: Земеделските министри от ЕС обсъдиха реформата на ОСП и „зелената архитектура“
- Урсула фон дер Лайен представи Състоянието на Съюза 2020
- ЕК стартира обществено допитване по пътната карта за оценка на подхода LEADER
- До 30 ноември тече допитване на ЕК за бъдещето на селските райони до 2040 година
- До 27 ноември тече допитване на ЕК по проекта на плана за действие в областта на биологичното земеделие
- ЗУ на НСМ проведе първо заседание на ТРГ 3 „Бъдещо позеленяване на ОСП 20+“